CAD-CAM (Bilgisayar Destekli Diş Hekimliği)

CAD-CAM (Bilgisayar Destekli Diş Hekimliği)

CAD, bilgisayar destekli ortamda porselen dişlerin dizayn edilmesi anlamına gelmektedir. CAM ise, porselen dişlerin porselen bloklardan üretilmesi demektir. CAD-CAM teknolojisinde; diş hekimi tarafından hazırlanan dişlerin ölçüsü bilgisayara bağlı bir kamera sayesinde fotoğraflanarak (dijital) alınır. Aktarılan görüntüler ve bilgisayarda yapılan çizim sonucunda hastanın ağzına uygun şekilde porselen restorasyonlar sanal olarak tasarlanmaktadır.

CAD-CAM teknolojisi ile ne tür restorasyonlar üretilir?
CAD-CAM teknolojisi sayesinde porselenler lamina, indirekt nano-kompozit restorasyonlar, zirkonyum, metal desteksiz porselen kuron ve köprüler gibi restorasyonlar üretilmektedir. 

CAD-CAM hangi diş problemlerinde uygulanır?
Estetik ve fonksiyonel sorunların tedavisinde, küçük şekil bozuklukları, renk bozuklukları, aralıklı dişler, hafif çapraşık dişler, aşınmış dişler, kırık dişler, kısa dişler, orantısız dişler, fonksiyonel sorunları bulunan dişler, madde kaybı fazla olan dişler, eksik dişler nedeniyle çiğneme fonksiyonun bozulması, estetik sorunlarda, gıda sıkışması yaşayan hastalarda uygulanmaktadır.