Porselen Lamina

Porselen Lamina

Porselen lamina nedir?
Dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan, 0.3 ila 0.7 mm kalınlığında olan porselen yapraklara porselen lamina denilmektedir. Doğal dişin iyi bir taklitçisi olan laminalar ile dişlerin renk ve konumları, şekil ve ışık geçirgenlikleri düzeltilebilmektedir. 
Porselen lamina uygulamalarının klasik porselen kuronlara göre avantajları nelerdir?
Porselen lamina tedavilerinde, klasik porselen kuron tedavilerindeki gibi mine dokusunun tamamı kaldırılmamaktadır; uygulamada mine dokusunun çok az aşındırılması yeterlidir. Bazı vakalarda hiç aşındırma yapılmadan lamina uygulaması yapılabilmektedir. 

Porselen lamina kimlere uygulanır?
Dişlerinin konum, şekil ve renginden rahatsızlık duyan, ön dişlerinde ileri derecede renklenme olan, dişlerinin arasında boşluklar olan, dişlerinin ön bölgelerinde büyük ve renklenmeye maruz kalmış dolguları olan, ön dişleri kırılan veya aşınan kişilere uygulanır.

Porselen laminaların uygulama süresi ne kadardır?
Porselen lamina tedavisi vakadan vakaya değişmekle beraber 2 günde tamamlanabileceği gibi, daha uzun bir süreç de gerektirebilir. Eğer kanal tedavisi ya da diş eti enfeksiyonu söz konusu ise önce bu tedavilerin tamamlanması gereklidir.
Porselen laminaların uygulama sonrasında nelere dikkat edilmelidir?
Günde en az 2 defa dişler fırçalanmalı, günde 1 kez diş ipi kullanılmalı ve kabuklu kuru yemişlerin yenilmesinden kaçınılmalıdır. Doğal dişlerimizin temizliğindeki gibi, dişler günde en az 2 kez fırçalanmalı ve en az bir kez diş ipi ile arayüz temizliği yapılmalıdır.

Porselen laminalar renklenir mi?
Porselen laminalar renklenmeye karşı dayanıklıdır. Doğal dişlerden daha pürüzsüz yüzeye sahip olduklarından, üzerlerinde bakteri plağı birikimi zorlaşır.

Porselen lamina uygulaması sonrasında laminaların düşme ve kırılma riski var mıdır?
Porselen laminalar uygun şekilde yapıldıklarında diş dokusu ile çok kuvvetli bağlandıklarından düşmeleri söz konusu değildir.