Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımının amacı nedir?
Doğal, kendine güvenen, güzel bir gülüşe sahip olmak isteyen hastalar için uygulanan dijital gülüş tasarımı sayesinde hastalar; gerek fiziksel karakterleri gerekse de kişilikleri ile uyumlu doğal ve güzel bir gülüşe sahip olmaktadır. Bir hastanın dental tedaviden memnun olabilmesi için gerekli faktörleri barındıran özel bir konsept olan dijital gülüş tasarımı tedavisinde, tedavi sonucunda elde edilecek gülüş dizaynınız dişlerinize hiçbir işlem yapılmadan tasarlanarak gösterilebilmektedir.

Dijital gülüş tasarımı tedavi konseptinin aşamaları nelerdir?
Bu konseptte profesyonel fotoğrafçılık ekipmanları ve yüksek çözünürlüğe sahip cihazlarla hastanın mevcut fotoğrafları çekilir ve HD kalitede video kayıtları alınır. Böylelikle hastanın gülüşü üzerinde ayrıntılı bir analiz ve tasarım yapılabilme imkanı sağlanır. Bu fotoğraflar ve videolar üzerinde, kişiye özel bir gülüş tasarımı planlaması hazırlanır. 
Dijital ortamda hazırlanan bu tasarım, laboratuvarda seramist tarafından modele aktarılır. Sonraki aşamada bu tasarım, dişlerin mevcut yapısına yine hiç dokunulmadan, özel bir malzeme ile ağız içine aktarılır. Hastanın yapılması planlanan dizaynı görebilmesi ve öncesiyle karşılaştırabilmesi için yeniden fotoğraf ve video kayıtları alınır. Hasta ve hekim ilk ve son kayıtları ekranda birlikte izler. Gerekiyorsa bu tasarım üzerinde değişiklikler yapılır ve ancak arzu edilen sonuca ulaşıldıktan sonra kalıcı restorasyonların yapım aşamasına geçilir.
 
Dijital gülüş tasarımı yapılırken neler dikkate alınır?
Dijital gülüş tasarımı yapılırken tüm dişler ve diş etleri, yüz yapısı, ten ve dudaklar dikkate alınır. Aynı zamanda hastanın sosyokültürel ve entelektüel kimliğine ve kişiliğine uygun bir tasarım dizayn edilir.

Dijital gülüş tasarımının avantajları nelerdir? 
Dijital teknoloji ile dental teknolojinin bir araya geldiği bu konseptin en önemli avantajı,  hastanın mevcut dişlerine hiçbir işlem yapılmadan uygulanabilmesidir. Böylelikle hastalara dişlerim acaba nasıl olacak, bana yakışacak mı, yoksa yaptırmamalı mıyım düşünce ve kaygılarını taşımadan, beğenmezse vazgeçebileceği bir konfor sağlamaktadır.