Ortodontik Tedaviler

Ortodontik Tedaviler

Ortodontik problemler neden oluşur ve nasıl tedavi edilirler?
Çeneleri ilgilendiren bozukluklar (alt çenenin önde ya da geride olması gibi) genellikle ırsidir. Bu durumda hastanın yaşına göre tedavi yöntemine karar verilir. Aynı zamanda fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak çene uyumsuzlukları oluşabilir. Zararlı alışkanlıklar da çene bozukluklarına sebep olabilir. Basit bir aparey kullanımıyla bireyin tüm yüz gelişimini kötü yönde etkileyecek olan şiddetli bir iskeletsel bozukluğun önüne geçilmiş olunur. 

Ortodontik tedavi ağrılı bir işlem midir?
Teller ilk takıldığında yanaklarda yaralar oluşabilir. Bu yaralar 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçer ve genellikle tekrar oluşmaz. Bunun yanında teller ilk takıldıktan sonra ve ara seanslar sonrası dişler sıkıldığında ve sert şeyler yendiğinde dişlerde sızı oluşur. Ancak bu sızı 3-4 gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Diş telleri dişleri çürütür mü?
Teller dişleri kesinlikle çürütmez. Tam aksine braketlerin yapıştırıldığı alanlar, altına bakteri giremediği için çürükten korunur. 

Teller varken dişler fırçalanabilir mi?
Teller takıldıktan sonra dişler eskiden olduğu gibi rahatlıkla fırçalanabilir. Fırçalarken kopma, çıkma gibi riskler yoktur. 

Teller takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?
Tellerin kırılmasına sebep olabilecek elma, armut gibi sert yiyecekler ısırıp koparılarak değil, keserek yenmelidir. Özellikle erik, zeytin gibi çekirdekli gıdalar çekirdeğiyle ağza atılmamalı, çekirdeği dışarıda ayrıldıktan sonra yenmelidir. Asitli içecekler içilmemelidir. Sakız, lokum gibi yapışkan şeylerden uzak durulmalıdır.

Ortodontik tedavi çok uzun sürer mi?
Planlama iyi yapıldıysa ve hasta da uyumluysa en şiddetli durumlarda bile tedavi süresi 2,5 yılı geçmemelidir. Ortalama tedavi süresi 1,5 yıldır. Diğer taraftan 1 yıl içerisinde biten tedaviler de vardır.

Ortodontik tedavi ile düzelen dişler tekrar bozulur mu?
Dişlerimiz ömür boyu hareketlidirler. Ortodontik tedavi sonrası ise dişlerin yeni pozisyonlarına alışması ve etrafında iyi bir kemik desteğinin oluşması uzun zaman alır. Bu yüzden teller çıkarıldıktan sonra tekrar bozulma riskini ortadan kaldırmak için pekiştirme işlemi yapılmalıdır.