Ağız Koruyucu (Mouthguard)

Ağız Koruyucu (Mouthguard)

Ağız koruyucuların özellikleri nelerdir?
Mouthguard (ağız koruyucuları) alt ve üst dişler arasına yerleştirilerek yumuşak plastikten yapılmış apereylerdir. Alt ve üst dişler arasında yumuşak bir yastık görevi yaparak, dişlerin arasındaki direk teması kaldırır. Ortodontik tedavi görmüş hastaların pekiştirme tedavisi için hastaya bu tür ağız koruyucuları yapılabilir. Ağız koruyucuları, genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırıkları, dudak kesilmeleri ve diğer ağız hasarlarını önleyecek şekilde tasarlanır. Gece plağı şeklinde, gece dişlerini sıkan, gıcırdatan (bruksizmi olan) hastalara dişlerini sıktıkları zaman üzerindeki basıncı hafifletmesi için de mouthguardlar önerilir.

Hangi tür ağız koruyucu kullanılmalıdır?
3 çeşit ağız koruyucu vardır: 
1-Standart Ağız Koruyucular : Koruyucu Dişlikler: Hazır olarak satılan çeşitli büyüklükleri olan genellikle PVC bazlı materyallerden oluşur. 
2-Isıt-Isır Yöntemi İle Hazırlanan Koruyucular : Termoplastik bir materyal ile hazırlanan koruyucu zamana bağlı olarak uyumu ve adaptasyonu azalır. 
3-Model Üzerinde Kişiye Özel Hazırlanan (custom made): Diş hekiminiz tarafından üst çenenizden ölçü alınır. Alınan ölçü modellenir. Modellenen ölçüye göre yaklaşık 5 mm kalınlığında yumuşak essix plağı hazırlanır. Bu yöntem ile hazırlanan diş koruyucu – ağız koruyucu kişiye özeldir.